Z racji tego, że Clash ukazał się w 1997 roku, czyli w czasach panowania systemu operacyjnego Windows 95 i na krótko przed premierą Windowsa 98, to począwszy od jego następnej wersji, czyli systemu Windows XP, uruchomienie tej gry stało się niemożliwe, o ile nie posłużymy się jakimś emulatorem systemu MS-DOS, np. DOSBox. Niestety, program jest dosyć skomplikowany w obsłudze, co sprawia, że wiele osób nie jest w stanie nawet przebrnąć przez proces instalacji Clasha, nie mówiąc już o zagraniu w niego. Dlatego poniżej przedstawiam instrukcję instalacji i uruchamiania tej gry pod w/w emulatorem:

1. Wejdź na oficjalną stronę emulatora DOSBox, ściągnij jego aktualną wersję z działu Downloads i zainstaluj na swoim komputerze.

2. Włóż płytę z Clashem do napędu CD lub umieść obraz ISO z Clashem w odpowiednim dla Ciebie miejscu na Twoim dysku twardym.

3. Uruchom DOSBoxa.

4. Po pojawieniu się na ekranie czarnego okienka z wierszem poleceń, wpisz poniższe komendy, każdorazowo potwierdzając je klawiszem Enter:

w przypadku uruchamiania gry z płyty CD:

mount c x:\(…)
mount y z:\ -t cdrom -usecd 0 -ioctl
y:
setup
* gdzie x:\(…) to ścieżka dostępu do miejsca na naszym dysku twardym w którym chcemy zainstalować Clasha, y to nazwa wirtualnego dysku tworzonego przez DOSBox na którym chcemy zamontować płytę CD z Clashem, natomiast z:\ to nazwa dysku oznaczająca nasz napęd CD

LUB, w przypadku uruchamiania gry z obrazu ISO:

mount c x:\(…)
imgmount y z:\(…) -t iso
y:
setup
* gdzie x:\(…) to ścieżka dostępu do miejsca na naszym dysku twardym w którym chcemy zainstalować Clasha, y to nazwa wirtualnego dysku tworzonego przez DOSBox na którym chcemy zamontować obraz ISO z Clashem, natomiast z:\(…) to ścieżka dostępu do miejsca na naszym dysku twardym w którym znajduje się obraz ISO z Clashem

5. Zainstaluj Clasha na dysku docelowym C: klikając na jeden z przycisków Instaluj (najlepiej 106 MB).

6. Na ekranie konfiguracji karty dźwiękowej pozostaw opcję Sound Blaster 16/AWE32, kliknij przycisk Test i jeżeli usłyszysz krótki fragment muzyczny, to znaczy, że wszystko jest OK.

7. Po pomyślnym zainstalowaniu Clasha wejdź do folderu z DOSBoxem, znajdź plik o nazwie DOSBox 0.74-3 Options.bat, następnie otwórz go za pomocą Notatnika, znajdź poniższą sekcję i przypisz odpowiedni parametr każdej z linii, zgodnie z wzorem poniżej:

fullscreen=true
fulldouble=false
fullresolution=original
windowresolution=false
output=overlay

8. Następnie zjedź na sam koniec pliku DOSBox 0.74-3 Options.bat i znajdź sekcję [autoexec], do której przekopiuj następujący fragment tekstu:

w przypadku uruchamiania gry z płyty CD:

# Lines in this section will be run at startup.
mount c x:\(…)\longsoft\clash
mount y z:\ -t cdrom
c:
clash

LUB, w przypadku uruchamiania gry z obrazu ISO:

# Lines in this section will be run at startup.
mount c x:\(…)\longsoft\clash
imgmount y z:\(…) -t iso
c:
clash

9. Teraz ilekroć będziemy chcieli zagrać w Clasha wystarczy po prostu włożyć płytę z Clashem do napędu CD lub upewnić się, że obraz ISO z Clashem znajduje się we wskazanym przez nas miejscu na naszym dysku twardym i uruchomić program DOSBox.

10. Miłej zabawy! 🙂